top of page

TED HAKKINDA

      TED (Technology,Entertainment,Design), “Paylaşmaya Değer Fikirler” sloganıyla yola çıkan,  alanında uzman konuşmacıların yenilikçi fikirlerini, uzunluğu genelde 18 dakikayı aşmayan konuşmalar aracılığıyla yaymayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.

      Dünyayla ilgili derin bir anlayış aramakta olan, her disiplinden ve kültürden insanı kucaklayan küresel bir topluluk olan TED, fikirlerin gücüyle tutumların, yaşamların ve sonuçta dünyanın değişeceğine derinden inanmaktadır. Fikirlerini  olabildiğince yayma doğrultusunda TED videoları  gönüllüler tarafından 100'ün üzerinde dile  tercüme edilerek TED'in kendi internet sitesindeki arşivinde ve TEDTalks YouTube kanalı üzerinden yayınlanmaktadır.

     Tüm bu amaçlar doğrultusunda, dünyanın en  seçkin düşünürlerini ve bilim insanlarını, hem etkinlikleriyle hem de internet üzerindeki geniş konuşma arşivi aracılığıyla bir araya getiren TED, özgür bir bilgi ve fikir paylaşım platformu olarak öne çıkmaktadır.

TEDx HAKKINDA

TEDx HAKKINDA

     TED gibi etkinliklerini herkese erişilebilir kılmak ve paylaşılmaya değer fikirlerin olabildiğince fazla insana ulaşabilmesini sağlamak adına TED, bu formattaki etkinlikleri kendi bünyesinde düzenleyebilmeleri için bağımsız organizatörlere TEDx lisansı sağlamaktadır. Bu lisans dahilinde organizatörler, TED'in belirlediği kurallar çerçevesinde kendi etkinliklerini düzenleyebilmekte ve TED'in felsefesini dünyanın her yanında yaşatma imkanı  bulmaktadırlar. 

     Etkinlik formatı olarak TED'e çok benzer düzenlenen bu  etkinliklerde verilen konuşmalar, yaklaşık 35.000.000 takipçiye sahip resmi TEDxTalks youtube sayfasında yayınlanıp yine  gönüllüler tarafından altyazıları hazırlanarak dünya çapında izleyici bulmaktadır.

TEDxIzmir, Türkiye'nin ve İzmir'in en kapsamlı fikir paylaşma ve keşfetme platformlarından biridir.

Bu bağımsız TEDxIzmir etkinliği, “Paylaşmaya Değer Fikirler” sloganıyla yola çıkan TED lisansı altında düzenlenmektedir.

bottom of page